Jestem fanką Bullet Journalingu już od dawna. Także od dawna śledzę stronę Ryder’a Carroll – twórcy tej metody planowania. Gdy kilka miesięcy temu ukazała się Jego książka The Bullet Journal Method – musiałam ją mieć w mojej biblioteczce.
Jestem świeżo po lekturze – czytałam w oryginalnym języku (j.angielski) – i przedstawiam Ci moją opinię i recenzję. W tekście poniżej staram się nie spoilerować zbyt wiele, aby nie pozbawić Cię radości z czytania, gdy zdecydujesz się sięgnąć po tę pozycję.

UWAGA! W moim tekście nie znajdziesz dokładnych opisów czy streszczenia książki. Nie lubię sama być pozbawiana przyjemności odkrywania historii, zawartej na kartkach książek i nie robię tego innym.

Jak wygląda ta książka?

Jestem estetką, dlatego oprócz treści, zwracam uwagę na okładkę i oprawę graficzną każdej książki. Pozycja, którą proponuje nam Ryder, jest przepełniona minimalizmem. Zresztą podobnie, jak Bullet Journal, który nam pokazuje Autor.

Czarna okładka, złote kropki. Wnętrze książki to tekst przeplatany przykładami z BuJo.

Książka ma 310 stron. Jej cena to £ 16,99.

O czym jest “The Bullet Journal Method”?

Jest to pozycja niemal obowiązkowa dla osób początkujących w tej metodzie planowania, ale też jest świetnym usystematyzowaniem dla zaawansowanych. Autor pokazuje w niej, jak planować teraźniejszość i przyszłość, śledzić swoje postępy oraz nie zapominać o przeszłości. Proponuje rozwiązania standardowego i znanego już wszystkim Bullet Journala, ale na konkretnych przykładach. Wiele podrozdziałów zaczyna się od anegdoty z życia Ryder’a lub znanych Mu Osób, do której prezentuje konkretne rozwiązanie w BuJo, czyli jak możesz zaplanować to w praktyce przy użyciu Twojego notesu i długopisu.

Wiele historii jest na tyle uniwersalnych, że z łatwością wyobrazisz sobie ich odpowiedniki w swoim życiu  i wykorzystasz proponowane rozwiązanie.

Autor zwraca wielokrotnie uwagę na to, że nie musisz inwestować w drogie notesy. Na początek wystarczy minimalizm. Prosty notes (choć najlepiej w kropki) i długopis.

Czy ta metoda planowania jest dla mnie?

Na to pytanie w swojej książce odpowiada Ryder. A co dokładnie mówi?

To czy Bullet Journal jest dla Ciebie, musisz odkryć sama! Ważna jest praktyka i minimalizm. Nie zaczynaj swojej przygody z BuJo od niesamowitych ilości Trackerów nawyków, kolekcji itd. Daj sobie czas na testy – 2 do 3 miesięcy.

Trackery są doskonałym przykładem tego, w jaki sposób możemy realizować większe cele  dzieląc je na mniejsze czynności

To jest super zdanie! Oddaje cały sens jakiegokolwiek planowania. Dzieląc swoje cele na mniejsze kroki, możemy prześledzić każdy etap pracy, bez utracenia wizji całego celu. Jednak na początku swojej BuJo-drogi: pamiętaj, co napisałam powyżej!

Ważne jest, aby prowadzić dokładną rejestrację tego, co się naprawdę wydarzyło, ponieważ często podejmujemy decyzję na podstawie naszych wcześniejszych doświadczeń.

Ten notes to nie tylko planer Twojej przyszłości, wszystkich zadań do zrealizowania i śledzenia postępów w prowadzonych projektach. Na podstawie starszych notatek, możesz powrócić do wydarzeń i zadań, które były kiedyś kluczowe, a teraz mogą być pomocne w nowych planach. Śledzenie przeszłości i regularne powracanie do starszych notatek jest także częścią mojego systemu samo motywowania! Jest to dla coś w rodzaju “słoika sukcesów” Oli Budzyńskiej.

Planuj, ale też ustalaj priorytety.

Autor książki mówi o wyznaczaniu celów i zadań, ale wskazuje, że ważne jest ustawienie priorytetów. Nie każde zadanie na Twojej liście zadań, jest tak samo ważne. Nadawaj im priorytety. Kasuj te mało istotne.

Ryder pokazuje swoim Czytelnikom kolekcję nazwaną “5, 4, 3, 2, 1”. Jest to idealne rozwiązanie do rozplanowania w czasie priorytetów. Możemy ją zastosować zwłaszcza w organizacji spraw prywatnych.

Zostawiasz zadanie niedokończone i szybko przenosisz się na coś innego, pozostawiasz za sobą część swojej uwagi, przyklejoną do tego projektu, nad którym pracujesz.

Niby takie oczywiste, ale jak często popełniane przez nas?

W czasach modnego multitaskingu, często skupiamy się na kilku rzeczach, projektach jednocześnie. Jak zauważa Ryder, skacząc między różnymi sprawami, tracimy sporo uwagi nad aktualną pracą. I znów powracając do niej, tracimy czas na ponowne wdrożenie się w projekt. Dlatego dobrze w jednym czasie skupić się na realizacji jednego zadania. W takiej sytuacji przydaje się podział dużych celi na mniejsze kroki.

Jak planować?

Planując, Ryder zwraca uwagę na chwile refleksji, czyli momenty w ciągu dnia, w których sięgasz po notes, aby sprawdzić listę zadań na nowy dzień, zaktualizować progres i zaplanować swój kolejny dzień, cel. Wystarczy kilka minut, tyle ile Ty potrzebujesz na efektywną pracę ze swoim BuJo. Dla mnie jest to blok 5 – 10 minut dwa razy dziennie.

Nie potrafię ładnie pisać, ani malować, więc czy BuJo jest dla mnie?

Jasne, że tak!

Twój długopis nie jest różdżką, ale tylko narzędziem. To ty przynosisz magię na stronę.

Dekorowanie stron w Bullet Journal to super zabawa – i przede wszystkim – ekstra metoda relaksu i pozbycia się zgromadzonego stresu. Są Osoby, które to uwielbiają, ale są i takie, którym wystarczy prosty napis, kilka linii na kartce zeszytu i stworzenie zapisków nabiera dla nich większego sensu. To jak będzie wyglądać Twój notebook, jest w Twoich rękach i wcale nie musi być on arcydziełem. Może być przepełniony minimalizmem. Jednak ważne, aby był praktyczny dla Ciebie!

Kluczową częścią Bullet Journal jest poznanie tego, co Cię interesuje i do czego w naturalny sposób dążysz.

Dlatego warto stworzyć w notesie takie kolekcje, listy zadań, które odpowiadają Twoim celom. Bez sensu czasem bywa tworzenie list śledzenia np. obejrzanych odcinków niektórych seriali  – choć jeśli to sprawia Ci przyjemność, rób to! Ryder zwraca uwagę, że BuJo ma być nam pomocne w tworzeniu naszych planów i skupianiu się na ich realizacji.

W swojej książce pisze On o skupianiu się na zadawaniu sobie pytań i odpowiadaniu na nie. Jaki to ma cel? Otóż dzięki prostym pytaniom Jesteś w stanie szybko sprecyzować swoje plany, określić zadania. Często robimy wiele niepotrzebnych rzeczy i pytanie siebie o ich sens, może nam pomóc w określeniu tych właściwych kierunków.

W Bullet Journal, Ty jesteś Szefem.

Ty przyprawiasz swoje życie w taki sposób, aby smakowało przede wszystkim Tobie! BuJo to metoda planowania, która daje wiele możliwości. Pozwala skupić się na konkretnych rzeczach, poznać swoje prawdziwe priorytety i zorganizowanie swojego życia.

Czy warto przeczytać “The Bullet Journal Method”?

Tak!

W książce znajdziesz:

  • podstawowe zasady i metodologię Bullet Journalingu
  • konkretne przykłady zastosowania BuJo
  • wskazówki

Dla mnie ta pozycja jest nie tylko podsumowaniem i ustaleniem kierunku pracy z moim Bullet Journalem. Jest przede wszystkim świeżym spojrzeniem na samą organizację mojego czasu. Wiele cennych uwag i rad Autora już wcielam w życie. Dzięki tej książce poznałam również kilka rzeczy, które ułatwiają moją pracę z moim notesem. Jestem przekonana, że jeszcze nie raz wrócę do stron w tej pozycji.

*Cytaty w treści artykułu są moimi własnymi tłumaczeniami, wybranych cytatów pochodzących z książki. Zaznaczam, że nie jestem tłumaczem i popełniam błędy językowe, mimo bardzo dobrej znajomości j. angielskiego.

PS. Książkę możesz kupić np. w sieci księgarni Empik (LINK) – jest dostępna w j. angielskim.

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu! 

  • Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
  • Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.
  • Dołącz do mnie na instagramie facebooku  zyskasz porcję motywacji i pozytywnej energii!