Bullet Journal strony
BULLET JOURNAL

BULLET JOURNAL

Bullet Journal (nazywany często: BuJo) to analogowy sposób planowania. Obejmuje samodzielną organizację notatek, planów, kalendarza. Polega na tworzeniu układów list, kalendarzy i innych. Nie ma jednego, konkretnego modelu według którego można tutaj działać, dlatego jest idealnym sposobem na planowanie po swojemu. Twórcą Bullet Journal’u jest Ryder Caroll, który na swojej stronie www pokazuje, jak sam organizuje swój BuJo. Aktualnie promuje On swoją książkę, w której prezentuje metodykę swojego planowania.

Bullet Journal strony

Dla kogo jest BuJo?

Dla każdego! Dla każdego, Kto chce nie czuć się skrępowany sztywnymi układami tabel i linii w różnych planetach. Tutaj tworzysz je Ty sama i to Ty decydujesz o ich wyglądzie. Super, prawda?

Jak zacząć?

By zacząć swój Bullet Journal nie potrzebujesz jakiś specjalnych notesów, choć na rynku jest aktualnie niemały wybór. Na początek możesz użyć najzwyklejszego zeszytu. Z czasem, gdy ten sposób planowania sprawdzi się u Ciebie, możesz rozpocząć poszukiwania zeszytu czy notesu idealnego.

Najpopularniejsze są notesy z czystymi kartkami, które zapewnione są małymi, lekko widocznymi kropkami. Ich zadaniem jest ułatwienie podczas tworzenia układów i zapełnianie plannera tekstem.

Kreatywne BuJo.

Z czasem na popularności zyskuje tzw. „kreatywne BuJo”. Jest to standardowy Bullet Journal, ale przypominający małe dzieło sztuki. Zawiera on oprócz standardowych układów, jakie stworzysz, rysunki, naklejki, wklejki, wyzwania itp. Tutaj niezależnie od wieku, możesz tworzyć dekoracje Twojego notesu, jakie tylko wymyślisz!

Bardzo lubię różnego rodzaju wyzwania, w ramach których codziennie odpowiada się na określenie pytania bądź realizuje jakieś twórcze zadanie. Myślę, że w kolejnych miesiącach, podlinkuję Wam aktualne wyzwania, które królują w internecie.

Mój Bullet Journal

Zeszyt, który służy mi aktualnie, jest w jasne kropki, zaprojektowany  przez “Creative Notebook” z jasnoróżową okładką, oczywiście z motywem serca. Zawiera 150 kartek.

Poniżej kilka zdjęć, które przygotowałam jeszcze we wrześniu, gdy tworzyłam październikową rozkładówkę.

Niemal każde BuJo wygląda na wstępie każdego miesiąc podobnie:

  • Strona tytułowa – zazwyczaj jest to rysunek, obrazujący aktualny miesiąc.
  • Kalendarz – zestawienie wszystkich dni danego miesiąca.
  • Rozpiska tygodniowa – każdy dzień tygodnia a w nim miejsce na notatki, przypomnienia, ważne daty itd.
  • Trackery – układy tabel, ilustracji, tekstu itp. pomagające śledzić nawyki, wykonane zadania, zrealizowane plany i cele, oraz wiele innych.

W moim notesie w Październiku 2018 postawiłam na mały kalendarz miesięczny na wstępie. Kolejne strony to rozkładówka na każdy tydzień. Pomiędzy to uplasowały się u mnie dwa trackery: .

Taki układ sprawdził się u mnie w ostatnie kilka miesięcy, dlatego pojawił się także tutaj.

Bullet Journal strony
Bullet Journal strony
Bullet Journal strony 1

Co jest najważniejsze?

Prowadząc swoje BuJo, nie zapominaj o tym, po co go masz, do czego ma Ci służyć. Często spotykam się z tym, że dziewczyny napalają się na niesamowite planowanie i nawet super im idzie, ale co z realizacją? Przecież to całe nasze planowanie jest w jakiś celu. Ma pomagać w zrealizowaniu czegoś więcej – Twoich marzeń i planów!

A Ty korzystasz z Bullet Journalu? 

AGA

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu! 

  • Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
  • Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.
  • Dołącz do mnie na instagramie i facebooku – zyskasz porcję motywacji i pozytywnej energii!
Podaj dalej!